Co o zakládání školek lidé nejčastěji neví?

Zase to ráno. Anička zase bude vyvádět. Stihnu jí obléct včas? O snídani ani nemluvím. A pak ten řev, jak budu odcházet ze školky. Jak ji tam nechám a celé dopoledne budu v hlavě slyšet ten její usilovný pláč. A ty její bolesti bříška. Každou chvíli nemocná a nebo doma. Jak to budu řešit? Jak to řeší jiní? Všichni to přeci musí mít podobně nebo ne?

Včera jsem se potkala s kamarádkou a ta říkala, že to mají vlastně stejně. Prostě se to období musí přečkat. Však oni si zvyknou. My jsme si taky museli zvyknout a taky se nám nic tak hrozného nestalo. Nebo stalo?

Opravdu se nic nestalo?

Právě že stalo, milá mámo. Někde v tom zvykání si na to, že musíš do školky, jsi tam někde ztratila sama sebe. Svoje touhy, svoje přání. Svoje radosti. Taky jsi tam ztratila svoji vlastní mámu, která tě neslyšela, když jsi jí každé ráno říkala, jak se ti tam nelíbí, jak se tam bojíš a jak tam nechceš.

A teď to stejné děláš své dceři. A nakonec to je možná pouze proto, že se nedokážeš zastavit, abys sis mohla uvědomit, že to jde i jinak.

Dá se to zastavit?

Zkus se teď na chvíli zastavit. Protože tato malá chvíle, kterou tomu dáš, ta tě dokáže nasměrovat úplně jiným směrem. A navíc, dokáže ti nezničit tvůj vztah se svou dcerou nebo synem. A to za to stojí, ne?

Přestav si sama sebe jako malou holčičku. A zrovna maminka nebo tatínek tě vedou do školky. Jak by sis přála, aby ten dnešní den vypadal? Jak by sis ho představovala? Co bys chtěla dělat s dětmi. Nebo bys chtěla být raději sama? Chtěla bys zkoumat věci kolem, lítat po lese nebo si hrát na pískovišti? Nebo si jenom tak listovat v knížce a možná si zpívat nebo zkoušet něco péct? Jak by ses chtěla cítit? Těšíš se tam? Těšíš se na to všechno, co jsi si právě představila?

Možná si řekneš, no jo … Ale to nejde.

Jde to!

Jenže ono to jde. A to je právě to, co mnozí lidé o zakládání školek neví. Že to prostě jde. Jde si představit cokoliv a jde to pak i zrealizovat. Vznikla tak naše školka. A můžete tak vytvořit i tu vaši. Svoji cestu k tomu, jak jsem se rozhodla založit školku, popisuji ve svém dalším článku. A vás celým procesem provedu krok za krokem až k otevření té vaší vysněné školky.

A aby mohlo takových školek být víc, daleko víc, vznikl projekt Ostrov pro děti a s ním i facebookovou komunita. Je to komunita rodičů, kteří mají společný záměr. Vytvořit pro své děti bezpečné respektující prostředí, kde se budou cítit dobře a budou se tam moci zdravě rozvíjet a vzdělávat. Přidejte se i vy!

Mým posláním jako mámy a autorky projektu Ostrov pro děti je provést rodiče vytvářením bezpečných a respektujících míst pro jejich děti a to v podobě školek a škol založených mimo systém. Ukazuji rodičům jak je možné i mimo domov zvládnout to nejcitlivější dětské období s láskou a respektem a přináším dětem šanci vybudovat si pevné základy, na kterých budou moci stavět po celý svůj život. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.