Jak se tvoří školka – Znáš svého parťáka?

Cestou k reálné školce je potřeba projít několika milníky. V souvislosti s tím mě napadlo vytvořit cyklus milníků a jeden po druhém si pěkně představit. Dnes se tedy zaměřím na parťáka. Na někoho, s kým do toho půjdete. Kdo vás podrží, když zrovna neuvidíte světlo na konci tunelu. Na někoho, kdo má podobný záměr jako vy.

Možná to znáte. Občas máte pocit, že prostě všechno co se ve vás hromadí, co si sami pro sebe už nějakou dobu v sobě přemíláte sem a tam, tak že to musí jít ven. Vezmete telefon, zavoláte kamarádce. Zajdete na kávu nebo se sejdete doma a mluvíte a mluvíte. A pak cítíte ohromnou úlevu. Možná se vám podaří se na celou zapeklitou situaci, se kterou jste si předtím nevěděla rady, podívat z úplně jiného úhlu pohledu. A možná se najednou řešení najde samo. Prostě najednou zjistíte, že to neřešitelné má svoje řešení. To hrozné není zase až tak hrozné.

A právě o to tu jde!

Přesně z tohoto důvodu potřebujete při zakládání školky svého parťáka. Někoho, kdo si vás vyslechne, kdo vás podpoří, kdo vás podrží. Kdo vám ukáže, že bezvýchodná situace má svoji cestu ven. A v neposlední řadě vám i pomůže, protože se na vás valí spousta práce, kterou, klidně si to přiznejme, není možné zvládnout pouze sám.

Podrobně se tím, proč je důležitý parťák na vaší cestě za školkou a kde takového človíčka najít, zabývám ve svém manuálu „Jak založit školku“. Zde bych chtěla ale zmínit, že není zapotřebí na všechno mít toho parťáka přímo u sebe. Na spoustu starostí a strastí postačí i někdo virtuální. Koneckonců se nemusíte ani osobně znát. Postačí, pokud vás dokáže podržet. Nadchnout do další práce.

Toto fyzického určitě uvítáte na brigádách, pokud se rozhodnete si zázemí pro školku vybudovat. Určitě bude zapotřebí při zakládání spolku. Spolek bez někoho dalšího nezřídíte. Více se těmto tématům věnuji ve svých článcích Jak se tvoří školka – Zázemí školkyJak se tvoří školka – Milník jménem spolek.

Milník na cestě a jdeme dál!

Podpora v celém procesu tvoření vaší vysněné školky je klíčová. Pokud nebudete mít podporu, dost reálně se může stát, že vás to semele. Dojde energie, dojede elán. Celé to pozbyde smysl a to přece nechcete! Proto je parťák tak zásadní. A je dobré tomu věnovat pozornost.

Protože vím, jak je důležité mít na své cestě za školkou svého parťáka, vytvořila jsem pro vás podpůrnou skupinku na facebooku, kde se můžete navzájem podpořit na svých cestách při tvoření své vysněné školky. Můžete si zde najít i toho svého parťáka z okolí, se kterým právě nějakou takovou školku můžete tvořit. Je to místo, kde se můžete nechat inspirovat nebo naopak můžete inspirovat druhé.

Přeji hodně úspěchů při hledání svého parťáka!

Mým posláním jako mámy a autorky projektu Ostrov pro děti je provést rodiče vytvářením bezpečných a respektujících míst pro jejich děti a to v podobě školek a škol založených mimo systém. Ukazuji rodičům jak je možné i mimo domov zvládnout to nejcitlivější dětské období s láskou a respektem a přináším dětem šanci vybudovat si pevné základy, na kterých budou moci stavět po celý svůj život. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.