To, že slovo má obrovskou sílu, to víme. Slovo dokáže uzdravovat, dokáže ničit. Slovo dokáže milovat i zabíjet. Je na nás, jakým způsobem jej budeme používat. A jak jeho sílu využijeme.Dokonce bych řekla, že to, jak používáme slova, že tím prozrazujeme hodně o sobě svému okolí.
Ano, myslím si, že se slovo dá zneužít. A to tak, když jeho pravý význam nahradíme nepravým významem a pak jej budeme používat. Čím víc lidí bude tento nepravý význam slova používat, tím víc dokáže uškodit. A delší cestu si bude hledat k tomu svému pravému smyslu a významu.
Ptáte se, proč je to pro mne důležité? Proč je pro mne důležité se pozastavovat nad významem některých slov? Protože zrovna tato slova jsou slova, která se hodně vykytují v mém projektu Ostrov pro děti. A protože to je právě pro děti, je pro mne důležité, aby tato slova byla chápána ve svém pravém významu. Těmi slovy jsou slovo komunita a alternativní.
Možná se divíte, proč právě slovo komunita. Když se totiž řekne slovo komunita, v hodně lidech toto slovo vyvolává rozpaky, neznámo, něco tajuplného. Pro spoustu z nás je to něco, čeho se tak trohu podvědomě bojí. Těch lidí z té komunity se bojí. Možná je to nějaký tajný spolek, ti lidé z té komunity. A proto jsem sem toto slovo zařadila.
Zajímalo by mne, co toto slovo vyvolává ve vás. Co vás napadne, když se řekne slovo komunita? O svoje pocity nebo nápady se můžete podělit s ostatními v naší facebookové komunitě. 🙂
Na internetu můžeme najít spoustu popisů, jak taková komunita vypadá. Co znamená, atd. Pro mne ale to slovo znamená společenství. Společenství lidí, kteří mají společnou myšlenku a tuto myšlenku žijí.
Když to převedu na příklad školek nebo škol vidím možnost komunity v tom, že rodiče, kteří mají společný záměr, společnou myšlenku, vytvoří nějaké společenství. A toto společenství bude vytvářet prostředí třeba té školky nebo školy tak, aby dětem umožnili se scházet, vzdělávat, umožnili jim růst. Ale především, budou určovat, jakým způsobem to vzdělávání bude probíhat. Členové této komunity, převážně rodiče, se mohou scházet, mohou se spolu i přátelit. Členy takovéto komunity by mohli být i průvodci, kteří děti na jejich cestě vzděláváním doprovází.
Dalším slovem, u kterého bych se chtěla zastavit, je slovo alternativní. Setkávám se s tím, že se toto slovo používá ve spojení s něčím divným. Ano, možná jsou lidé zvyklí používat slovo alternativní jako synonymum ke slovu divný nebo zvláštní. Možná dobře znáte z vlastní zkušenosti spojení … alternativní matka. Nebo jste se setkali zrovna se spojením alternativní bio eko matka. A kolikrát je to použito spíš jako urážka. Jako to něco divného. Ty jsi ta bio eko matka, ta alternativní, že?
Ano, i já jsem se s tím setkala. A proč? Protože jsem chtěla mít na výběr. Hledala jsem různé možnosti, ze kterých jsem si chtěla vybírat. A protože jsem si kolikrát vybrala to, co prostě nebylo v hlavním zaběhnutém proudu, dostala jsem ještě to označení alternativní. Ale o tom jste už možná četli v mém dalším článku Jak jsem se stala alternativní eko bio matkou.
A jak to máte se slovem alternativní vy? Co vás napadne, když se řekne slovo alternativní? Ve facebookové komunitě můžete sdílet i to, co vás napadne k tomuto slovu.
Pro mne to slovo alternativní znamená právě možnost toho výběru. Nalezení nějaké jiné možnosti k tomu stávajícímu. Pokud to zase převedu do prostředí školek nebo škol, tak si pod tím představím školku nebo školu, která nabízí dětem prostě něco jiného než co se běžně nabízí. A tak, když si odpovím na otázku, jak jsme na tom s alternativou ve školkách nebo školách, tak si musím odpovědět, že dost bídně. Občas někde nějaká alternativa je, ale pro většinu z nás nedostupná. Jak finančně, tak i na vzdálenost.
Ano, šlo! A právě spojením těchto dvou slov vznikla naše školka. Naše alternativní komunitní školka, díky které můžeme vytvořit příjemný prostor pro naše děti. Prostor, kde se cítí dobře, prostor, který je přirozeně rozvíjí, podporuje, motivuje. Prostor bezpečí, kde se k nim přistupuje s respektem a respektu se i učí.
A co víc? Taková školka by mohla být v každém městě nebo v každé dědině. Nevěříte? Pojďme si společně chvíli snít o tom, jaké by to bylo a jak by taková školka mohla vypadat.
Jak by se vám taková školka líbila i pro vaše děti? Tvoření naší alternativní komunitní školky odstartovalo myšlenku podělit se právě o tyto zkušenosti s jejím zakládáním s ostatními rodiči anebo průvodci, kteří by měli zájem takovou školku založit. Vznikl tak projekt Ostrov pro děti, jehož záměr je přivést právě takovéto prostředí víc k dětem. Současně s tím vznikla i facebooková komunita rodičů a průvodců, kde je možné sdílet svoje radosti i strasti na cestě k vysněné školce.